Bemutatkozás

A SZAKKOLLÉGIUM CÉLJAI ÉS ALAPELVEI

Az ELTE Jogász Társadalomtudományi Szakkollégiumot, későbbi nevén a Bibó István Szakkollégiumot 1983-ban hozták létre joghallgatók Budapesten az angol college-rendszer mintájára. A Szakkollégium hazánkban mindmáig egyedüliként foglalkozik jogász és politológus hallgatók kollégiumi keretek között történő szakmai képzésével, és a kezdetektől fogva jelentős szerepet játszik az ún. szakkollégiumi mozgalomban is.

A Szakkollégium célja, hogy a tömegessé vált felsőoktatásban az egyetemi követelményekhez és képzéshez képest többletlehetőségeket és -tudást nyújtson hallgatóiknak, és a szakkollégistákból felkészült, a szakma és a munkaerőpiac elvárásainak és kihívásainak megfelelni képes ifjú jogászokat és politológusokat képezzen az egyetemi és a szakkollégiumi éveik alatt. Ezen célkitűzéseink fogalmazódnak meg a Szakkollégium működését meghatározó alapelvekben is: szakmaiság, tájékozottság, önállóság, kezdeményezés, felelősség, önkormányzatiság, nyilvánosság, egyenlőség és közösségiség.

A fenti alapelvek által vezérelve a közösség minden rendelkezésére álló eszközzel elősegíti tagjai tudásának bővítését, továbbá arra törekszik, hogy a diákjaiból művelt, tájékozott, idegen nyelveket beszélő, széles látókörű, szociálisan érzékeny jogászok és politológusok, emberek legyenek. Mindez azonban megköveteli a szakkollégistáktól, hogy jogi és politikatudományi tanulmányaikat felelősségteljesen és szakkollégistához méltó módon teljesítsék, illetve a Szakkollégium szakmai munkájában és képzési rendszerében aktívan részt vegyenek. A Szakkollégiumban eltöltött évek a vezetés és az oktatók reményei szerint egyben gazdagítják a tagok egyéniségét, fejlesztik az önálló gondolkodás, a kezdeményezőkészség és a felelősségvállalás szellemét.

A SZAKKOLLÉGIUM TAGJAI

A Szakkollégiumnak belsős és külsős tagjai is vannak. A belsős és a külsős tagok jogai és kötelezettségei ugyanazok a képzés és a követelmények, valamint a közösségi programok tekintetében; a különbség azonban az a két státusz között, hogy míg a belsős szakkollégisták bent is laknak a Szakkollégium épületében, a külsősök elhelyezésre nem tartanak igényt.

A SZAKKOLLÉGIUMOT MŰKÖDTETŐ SZERVEK

A Bibó István Szakkollégium igazgatási felügyeletét az ELTE, általános felügyeletét pedig a rektor látja el.

A Szakkollégium működése az önkormányzatiság és a demokrácia elvein alapul, amelynek körében minden szakkollégista ugyanolyan jogokat élvez, és ugyanolyan kötelezettségek terhelik. A Szakkollégium működésével kapcsolatos kérdésekről valamennyi hallgató jogosult véleményt nyilvánítani, minden ügy nyilvános, a vezetőség és a hallgatók folyamatosan tájékoztatják egymást az aktuális ügyekről.

A Szakkollégium önkormányzatának legfőbb szerve a Közgyűlés, amelynek tagjai a szakkollégisták, az igazgató és a nevelőtanárok. A Közgyűlés fogadja el a Szakkollégium Tanulmányi, Felvételi valamint Szervezeti és Működési Szabályzatát, továbbá a Házirendet. A tisztségviselőket szintén a Közgyűlés választja a tagok közül.

A Szakkollégium napi működése az igazgató, a Választmány, a Felvételi Bizottság és a nevelőtanárok együttműködésén alapul.

Az igazgató a Szakkollégium felelős vezetője, akit a Közgyűlés javaslatára a rektor nevez ki. Az igazgató feladata többek között az ELTE és az ELTE ÁJTK képviselete a Szakkollégiumban, illetve a Szakkollégium képviselete az ELTE és az ELTE ÁJTK előtt; továbbá a szakmai-tanulmányi, igazgatási és gazdasági feladatok ellátása. Jelenleg a szakkollégium igazgatói tisztét dr. Pozsár-Szentmiklósy Zoltán tölti be.

A Választmány a Szakkollégium önkormányzati szerve. A Választmány öt szakkollégistából áll: a Választmány elnökéből, a szakmai, a pénzügyi, a kommunikációs és a közösségi stáb vezetőjéből. A Választmány ülései természetesen nyilvánosak, azon a választmányi tagoknak, az igazgatónak és a nevelőtanároknak kötelező a részvétel.

A Szakkollégium tagjai ún. stábokra oszlanak, minden hallgató tagja valamelyik fent említett stábnak a team munka jegyében.

A Felvételi Bizottság nyolc szakkollégistából és az igazgatóból áll. Feladata a szakkollégiumi felvételi eljárás megszervezése és lebonyolítása, tehát „az utánpótlás” Szakkollégiumba történő bekerülésével kapcsolatos teendők ellátása.

A nevelőtanárok a Szakkollégium végzett hallgatói, akik vagy a Szakkollégium szakmai munkájának szervezésében, illetve a szakkollégiumi oktatásban vesznek részt (mentorok), vagy a közösségi élet eseményei kapcsán segítik megvalósítani a bibósok elképzeléseit (seniorok).

SZAKMAI MUNKA A BIBÓBAN

A Szakkollégium évről évre magas szintű szakmai munkát folytat, hazai és nemzetközi hírű programokat szervez, és igyekszik jelentősen hozzájárulni a színvonalas jogászképzéshez.

A Szakkollégium tanulmányi rendszerének célja annak elősegítése, hogy a szakkollégista megtalálja, hogy mely jogterülettel szeretne foglalkozni, és ezen a területen biztos és széleskörű tudást szerezzen meg.

A felkészítő képzés keretében készségfejlesztő foglalkozásokra (például retorika, számítógép-kezelés stb.), valamint az egyes jogterületek felé orientáló előadásokra, intézménylátogatásokra, jogi alapismeretek oktatására stb. kerül sor. A felkészítő képzést követően, általában másodévesen választhat a szakkollégista, hogy melyik szakmai műhelyhez csatlakozik.

Jelenleg a Büntető Tudományok Műhelye, a Civilisztika, a Közjogi, a Nemzetközi és Európai Jogi és a Politikatudományi Műhely működik a Szakkollégiumban. A műhelyeket a szakmai élet neves, az ELTE-n is oktató képviselői vezetik (a műhelyekről további részletek a http://bibo.elte.hu oldalon találhatóak.

A műhelyrendszer az átjárhatóság és a folytathatóság elvei szerint működik, az egyes műhelyek nyitottak.

A Szakkollégium hallgatói által elvégzett kurzusok külön indexben kerülnek vezetésre, a szakkollégiumi tanulmányok végén pedig szakkollégiumi diplomát kapnak a végzett hallgatók. A szakkollégiumi diplomát az igazgatón kívül a műhelyvezető tanár és hagyományosan az ELTE ÁJTK dékánja is aláírja.

A Bibó István Szakkollégium rendszeresen szervez mind hazai, mind nemzetközi konferenciákat, előadássorozatokat, szakmai vitaesteket, tanulmányi versenyeket és perbeszédmondó versenyeket is.









Kapcsolat

Cím: 1118 Budapest, Ménesi út 12.
Telefon: +36 (1) 209-0620, 209-5237
Fax: +36 (1) 209-0616
E-mail: bibokoll@ludens.elte.hu
WEB: http://bibo.elte.hu/
Blog: http://bibokoli.blog.hu/